Únor 2013

Sny na zakázku ..

27. února 2013 v 12:34 Patchwork a jiné šití
A jéje.. další krásná akce objevena .. Jmenuje se Sny na zakázku. Princip spočívá v tom .. že někdo si něco přeje .. něco z ručních prací, vy ten jeho sen otevřeně přijmete a splníte mu ho. Tím i vy můžete vyslovit svůj sen .. Je to krásný koloběh, který funguje už několik let a pořád je v něm spouta nadšených lidí..

Já jsem se rozhodla splnit sen fidorce.m .. jen opatrně, protože jsem opravdový nováček. Přála si jednoduchou zástěru na zavazování a kolem krku. Jenže mně přišla strašně smutná a fádní, tak snad se nebude zlobit, že jsem jí maličko načiňčala velikou dvoukapsou s aplikací ptáčků..
Dneska odesílám a jsem zvědavá, jestli se mi podařilo přání splnit.. To mé, které jsem mohla vyslovit je Květník .. Převzala ho holčina, která tvoří pod nickem U lískového keře. Teď má na výrobu 2 měsíce .. takže se budu těšit, až u nás zazvnoní pošťák ..

A teď budu dál koukat na probíhající diskuzi, zda přeci jen se nenajde další přání, které bych někomu mohla splnit ..Miluju swapy ..

26. února 2013 v 14:01 Patchwork a jiné šití
Tak jako spousta holek v kreativním světě, tak i já miluju swapy .. anebo tvoření jeden pro druhého (neznámého). Je to skvělé těšení se, zda výrobek, co jsem dělala se bude líbit a zároveň to krásné těšení se, s čím si dal někdo tu práci a co vytvořil pro mě ..
Na Fleru je spousta takových skupin, kde se swapuje. V některých i pomáhám a nebo je spoluorganizuju .. ale také nutno podotknout, že se čas od času najde někdo takový, kdo si dárek nechá poslat, ale už nic dalšího napošle své swapince.. A přesně to se stalo i teď, při Valentýnském swapu. Jedna dotyčná měla soukromé problémy a nezvládla poslat své překvapení .. prý sice ještě pošle, ale i tak, holčina, která prozatím nic nedostala si zaslouží i nějakou tu drobnost jako útěchu, aby s náma dál swapovala a nemrzelo jí to .. Proto jí dnes posílám malé bolestné .. 2 podšálky a andílka Amorka, kterého jsem právě došila. Snad alespoň trošklu vykouzlí úsměv na tváři prclen ;-)


Není svetr jako svetr

23. února 2013 v 21:34 Patchwork a jiné šití
.. tak o pár dní později, ale přeci. Taška je už vyzkoušená a už se i zalíbila, že určitě nezůstane pouze u jedné.
A jak vlastně vznikala? Na začátku byl jeden starý svetr mého manžela. K němu jsem přidala zip, karabinku na klíče, dřevěné uši, látku na podšívku ..a pár dalších maličkostí..

Pak už asi jen hodinka práce, a je z toho všeho celekm fajnová taška ;-)

Kváskové rohlíky

19. února 2013 v 10:58 Pečení s žitným kváskem
Chlebíky se mi daří celkem obstojné, tak jsem se dala do Kváskových rohlíků. Recept jsem našla ve skupině na fb PečemPecen, kde ho uveřejnil Jirka. Celý recept je překopírován..
Já už mám těsto zaděláno a večer, až dorazím z práce budu péct, tak jsem na to zvědavá Smějící se

Jirka
Recept na celozrnné rohlíky z kvasu - převzato z Vaření.cz a poupraveno.

50 g žitná chlebová mouka
1,5 lžičky soli
150 g hladká mouka
400 ml vody
50 g celozrnná žitná mouka
2 lžíce oleje
1 lžička chlebového koření (já nedal)
1 lžička cukru
300 g celozrnná pšeničná mouka
200 - 250 g Kvásku

V míse smíchat důkladně všechny mouky za sucha. Pak přidat kvásek a vodu a zas důkladně promíchat. Po cca půl hodině přidat sůl, cukr, olej a případně semínka a zase promíchat. Potom v pomoučněné utěrce v míse nebo ošatce nechat kynout asi 7 hodin. Musí být viditelné, že těsto opravdu nakynulo. Potom vyklopíme na pomoučněný vál, rozdělíme těsto na dvě půlky. Z každé potom vyválíme kruh, ten se kolečkem rozdělí na osm dílků a ty se od širšího konce smotají, dají na plech na pečící papír a nechají ještě alespoň půl hodiny kynout. Pak se potřou vajíčkem a posypou třeba mákem, solí nebo semínky a pečou při 200 stupních cca 30 minut. Když budte péct příliš dlouho, budou mít hodně tlustou kůrku a málo střítky. Když je uděláte příliš dlouhé a po smotání příliš tenké, dopadne to podobně. Je potřeba vystihnout dobře průměr těch kruhů a jejich tloušťku.

Něco malého, ale hezkého ..

18. února 2013 v 12:23 Patchwork a jiné šití
Tak jsem o víkendu viděla zas svoje super kamarádky .. a co víc, rovnou jsme se domluvily na oslavě narozenin 3 z nich, která proběhne za 14 dní S vyplazeným jazykem. Takže teď nepřijít s prázdnou ..
Jedna si půjčila od dcery malinkatou kabelušku (kterou jsem jí kdysi šila) a ona se holka malá někam zatoulala.. Takže pro jednu byla volba jasná. Aby si Radka už nemusela nic půjčovat, ušila jsem jí něco malého, ale hezkého Usmívající se .. alespoň mně se výsledek líbí, i když jsem po pravdě myslela, že to nebude až takový malinkatý prďola RozpačitýSmějící se.


Její dceři jsem chtěla dneska ušít kapsičku připevněnou na pás .. ale nějak jsem teď v práci zjistila, že strašně moc potřebuju novou tašku, ze starého svetru Smějící se .. Tak teď nevím, co vyhraje.. A třetí dáma? .. pro tu asi spáchám peněženku.. Mno uvidíme, jak to půjde od ruky ..

Chléb Šumava

16. února 2013 v 14:30 Pečení s žitným kváskem
Dnešek vypadá, že bude ve stylu pečení Nevinný. Objevila jsem překrásné stánky pana Cuketky, kde zjistíte, že něco uvařit a nebo upéct není žádný problém. Stránky jsou i bezvadně napsané, že si je prostě musíte přečíst .. takže šup do toho, určitě kařdý si na nich najde to své!

Já u něj objevila Chléb Šumava a hned jsem ho musela zkusit Smějící se. Takže včera zaděláno a dneska upečeno. Myslím, že dle mého laického oka se povedl, takže receptík byl ihned odeslán do světa .. respektive odkaz na stránky.

Budeme potřebovat:
150 g žitné chlebové mouky (nebo žitné celozrnné)
300 g pšeničné chlebové mouky (nebo pšeničné hladké)
320 g vody
1 lžička kvásku(20 g)
10 g soli
5 g drceného kmínu
Ale na kompletní postup pečení se juknětě na výše uvedený web .. toto jsou pouze ingeredience ;-)


Mno uznejte .. Cuketka je machr, když i lajk dle něj dokáže takový krásný bochánek..

Lívance

16. února 2013 v 13:37 Pečení s žitným kváskem
Poslední dobou jsem propadla domácímu pečení chleba .. a co patří k takovému pečení? .. Ano správně, domácí žitný kvásek.. A jelikož kvásku je dost a chuť něco zkoušet taky, nechala jsem se inspirovat tady a tady a dala se do svých lívanců.

Budeme potřebovat:
50 dkg žitné mouky
50 dkg hladké mouky
100-150 ml mléka
1 vajíčko
1 polévkovou lžíci aktivního žitného kvásku
1 polévkovou lžíci vanilkového pudinku
1 vanilkový cukr
špetka soli

Všechny ingredience smícháme. Musí nám vzniknout krásně vláčné a hladké těsto. Na lívanečníku si usmažíme lívance .. A dochutit si je již můžeme dle nás .. ať už ovocem a nebo oslazenou zakysanou smetanou ;-)

Já jsem si dle webu Jitky Zajíčkové Pro radost svařila borůvky. Ale ještě jsem si malinko zahustila omáčku z borůvek vanilkovým podinkem.


Pešek

16. února 2013 v 10:52 Patchwork a jiné šití
Milujete patchwork a překvapení? .. Koukněte se na dámu, kde momentálně probíhá nábor švadlenek na šití peška. Jedná se cca o půlroční akci, kdy skupina 6 švadlenek šije společně deky a posléze i deky. Pešek je úžasné překvapaní, protože vy si připravíte jeho srdce, střed .. a ostatní holky přišívají a kombinují dle vlastního citu další panely..

Tak co, pustí se to toho některé z Vás? ..

Tuto akci jsem vyhledávala už dlouho, takže už jsem v ní i přihlášená a srdce právě došívám ;-)

Loudavý pešek 2

11. února 2013 v 21:26 Patchwork a jiné šití
Ach jo, zase ten Pešek Rozpačitý S vyplazeným jazykem .. možná teď budu vypadat jako hamounek, ale když ona je to tak nádherná akce, že když Vave napsala, že nemá ještě 2 holčiny, přihlásila jsem se..
Už i tak jsem plánovala sama šít Peškovou deku pro našeho synovečka, který se prozatím ještě parádí u maminky v bříšku. Takže volné místečko bylo přesně pro mě Smějící se. Teď už jen téma .. Ráda bych, aby měl Honzík deku déle, než jen jako miminko, takže jsem se rozhodla pro barevnost, veselost a kdo ví co ještě doplní holky .. Každopádně peškové srdce, které budu odesílat, půjde do světa s názvem Cirkusové šapito Usmívající se ..

Takhle vypadal obrázek před obsitím .. jsou na něm pouze nažehleny kousíčky látek..


a takhle vypadá již dokončený. Obšitý a vyšitý .. jen ten míč je nějaký šišoidní Smějící se


Tak, a teď už si jen počkat do podzimu, až se mi vrátí hotový top ;-)

Deky z lásky

3. února 2013 v 11:21 Patchwork a jiné šití
Internet je všemocná "zbraň" a jsem strašně ráda, že u nás vznikl překrásný projekt Deky z lásky. Je zaměřený na nemocné děti, kterým se švadlenky nejen z Čech snaží vykouzlit úsměv na tváři a darovat jim deku jejich snů.

Jakmile jsem tyto stránky objevila, ihned jsem se přihlásila do přípravy deky pro Zuzanku. Zuzanka miluje šmouly, proto jsem vytvořila aplikace šmlouly s jahodou, šmoulí miminko .. a co by byli šmoulové bez Gargamela .. tak i ten na mých panelech nesměl chybět Mrkající.

Před chvilkou nám všem, které jsme se na této dece podílely, poslala Dagmar fotky hotové deky. Je opravdu překrásná a já budu určitě vyhlížet dál volné místečko v tomto projektu, abych se mohla zapojit..

A konečně hotová deka.. mno není překrásná?!..