Březen 2013

Kvásková, tvarohovo-citrónová bábovka

23. března 2013 v 12:27
Páni .. to je Vám vůně .. zrovna jsem vyndala z trouby bábovku. Ale ne s prdopeč nebo droždím, ale kváskovou.
Já vím, že pečení s kváskem je tak trošku experiment, protože nemáme vždy stejný výsledek .. jednou vyběhne víc, jindy míň, ale možná právě proto mě tak pečení s ním baví.. A co víc, necítím z těsta chuť droždí ;-)
Tento recept daly do skupiny na fb Pečempecem Janka Pospíšilová a Erika Matvieková a já ho kopíruju tak, jak tam je. Nebojte se ho zkusit, je opravdu skvělý. Já jsem dala jen míň citrónové šťávy, aby nebyla bábovka příliš kyselá, ale vše záleží na Vašich chuťových pohárcích ;-)

Těsto míchám od oka, takže zhruba: asi 300 g pšeničného kvásku připraveného den předem ( překrmeno předem z lžičky žitného postupně - celkem kolem 150g mouky a 150ml vody plus mínus ). V míse rozšlehat 3 vajíčka s 200g cukru, jeden vanilkový cukr, následně přidám jeden měkký tvaroh ( možno i zakysaná smetana ) a rozpuštěné a vychladlé máslo asi 200g, strouhanou kůru z jednoho celého citronu a ještě šťávu z jednoho celého citronu ( středně velkého, šťávu přidejte až nakonec po všech ingrediencích i kvásku, ale než přidáte šťávu, těsto ochutnejte, protože pokud je už sám kvásek dost navinulý, mohla by být výsledná chuť bábovky kyselejší, takže případně dejte míň nebo dokonce jen tu kůru a šťávu ne ) a špetka soli. Přimíchám kvásek a asi kolem 250g hrubé pšeničné mouky. Nakonec do směsi zamíchám ještě rozinky naložené v rumu a sušené brusinky. Těsto by nemělo být ani moc řídké ani moc tuhé ( tekutost je závislá na množství másla, citronové šťávy, velikosti vajec a hustoty tvarohu ), takže moukou si to regulujete do potřebné hustoty, já mívám spíš řidší těsto než tužší, aby byla bábovka nadýchanější ( ale zase nesmí být moc, jinak vám rozinky propadnou na dno těsta ). Vše vymíchat a dát do vymazané vysypané formy a nechat asi 3 hodinky kynout. Pekla jsem na 200 stupňů asi 45 minut (ale záleží opět, jak vám trouba peče, já zkouším ke konci špejlí, jestli ještě vevnitř lepí nebo ne ). Krájet až úplně vystydlé, jinak se vám těšto zdrcne!! Přeju dobrou chuť :)
P.S. Je to porce do větší formy, takže pozor, abyste formu před kynutím neměli víc jak přes polovinu těstem plnou, jinak by vám mohla z formy utéct :))

A tady vkládám svou prvotinu .. ještě nepocukrovanou a horkou bábovku. I s maličkýma, které ponesu ke kamarádce, abychom si daly ke kafču ;-)


Kovářovic kobyla ..

22. března 2013 v 12:46 Patchwork a jiné šití
.. chodila bosa! .. Kdo by toto pořekadlo neznal. A u mě platí na 100% :)
Šitých podšálků jsem již ušila nespočet. Mají je snad všichni v mém okolí .. jen my pořád doma máme 2, které jsem dostala kdysi dávno v podšálkovém swapu. A dneska jsem si řekla, že už se opravdu musím polepšit .. Šila jsem 4 romantická, bílá podkafíčka s krajkou, které po mně chtěla jedna paní a rovnou jsem ušila 2 pro sebe a k tomu doladila 2 puntíkaté. Ještě mám doma 3 malé polštářky, které potřebují nový polvak, tak budou krásně sladit k podkafíčkům ;-)


Croissanty pečené doma? .. Proč ne!

22. března 2013 v 9:40 Ostatní pečení
Strašně mě baví pečení, ale i takových věcí, pro které si jednoduše zajdete do obchodu. Jenže, když si dáte tu práci s domácím pečením, zjistíte, že nejen, že pečete daleko zdravěji než klasické pekárny, které do všecho dávají různé náhražky, aby bylo pečivo měkkčí, ale pečete i daleko levněji..

Tentokrát jsem se rozhodla pro domácí croissanty. Přiznávám, byla to piplačka, protože se těsto samo o sobě nekolikrát válí a překládá a chladne v lednici. A když už se konečnš vytvarují krásné rohlíčky, opět se strčí na 8 hodin do lednice.. Ale když ráno croissanty upečete, máte naprosto božskou snídani, která Vám provoní celý byt.

Toto je můj první pokus. Pekla jsem z poloviční dávky a prozatím neplnila. Ale chystám se do lidlu pro karamelky, abych je jima mohla naplnit ;-)


Tak která z Vás si je také zkusí upéct?

Jen rychlá matika od oka :) .. 12 kusů v obchodě cca za 72,-
Doma 12 kusů cca 25- 30 ,- Kč

Swapujeme - Polštář

20. března 2013 v 20:35 Patchwork a jiné šití
Už asi tak nějak patřím mezi ty šicí maniaky, ale jelikož dek už máme dost, beru swapy útokem. Strašně se mi líbí dělat radost někomu jinému a také s očekáváním čekat na to, co mi přijde za to překvápko. Naše domácnost se začíná plnit krásnými výtvory a já jsem za ně strašně moc ráda.

Asi před dvěma měsíci se rozjel polštářkový swap. Měla zadání, použít žlutou a oranžovou barvu. A jelikož jsem měla doma ještě 3D panely s aplikacemi ještěrek, použila jsem ten. Jen jsem do něj ještě vyšila žluté listy, aby se celý polštářek lépe sladil.
Dnes jsem polštářek odeslala a do konce týdne bych měla jeden obdržet i já. Až přijde, vložím sem i jeho fotečku ;-)


Tak už došel polštář i mně. Přišel až z druhého konce republiky z Ostravy Poruby od Ivety. Je naprosto překrásný. Sama jsem si ještě do chrámových oken netroufla, ale když na ně koukám, jak jsou nádherné, budu se muset oklepat a pustit se do nich také ;-)


Velikonoční swap

18. března 2013 v 12:57
Ani se nenadějeme a budou tu Velikonoce. Proto jsme s Olčou na fleru udělaly Velikonoční swap.
Já jsem chtěla ušít prostírku .. ale jak jsem šila a přidávala jednotlivé pruhy látky, je z toho spíš ubrus, než jen malá prostírka :D.
Každopádně se mi tento ubrus opravdu zalíbil, tak musím vyšetřit čas a ušít si ho také. Plánuju ho neladit do zelené, ale spíš do hněda bo červena .. tak uvidíme, jak to půjde s časem ;-)
A já zas naoplátku od Přírodní dekorace dostala tento překrásný věnec..


z tohoto swapíku jsem byla naprosto nadšená .. a už teď se nám klube další plán v hlavě ;-)

Chodí Pešek okolo..

17. března 2013 v 14:24 Patchwork a jiné šití
Zase Pešek?.. Ano .. tento je s pořadovým číslem 3 a slibuji, že polední. Alespoň pro tuto chvíli.

Tentokát jsem šila opět Sunbonnet Sue v krajince, ale deka, která se mi s níza půl roku vrátí, je určena pro mou tchýni. Proto jsem se snažila ladit barvy dle těch, které má ráda ona.


Hurá do obchodu..

11. března 2013 v 8:52 Patchwork a jiné šití
Zná to většina holek, dam nebo ženských .. z práce rychle do obchodu, domů a něco ukuchtit .. Teď jsme se s holkama domluvily, že uděláme swap nákupek. A jelikož mi samotná nákupka přišla smutná, ušila jsem k ní i malinké pouzdro. Já vím, adresy ještě ani nejsou rozlosované, ale já se včera večer nudila, tak už mám Hujer hotovo Rozpačitý. Teď rychle běžím došít 3 srdce peška, abych ho mohla také odeslat..
Nabrala jsem si toho sice krapet víc, ale když mě to tááák baví Smějící se

Ušatice Jůlinka

7. března 2013 v 11:07 | ANNabeLL |  Patchwork a jiné šití
Miluju šité hračky .. jsou roztomilé a udělají spoustu radosti. Každá taková hračka je originál.. Můžou sloužit jako hračky pro děti a nebo jako bytová dekorace. Já vím, další pracholapka, ale když já nějak nemusím ty moderní s sterilní byty, kde je zázrak jedna dvě kytky. Uznávám, utírání prachu je pak asi o 90% míň náročné, ale ty cetky ten domov tak nějak zateplí.

Dovolte mi, abych Vám představila Jůlinku, je to zaječí slečna, která miluje děti a nebo si jen tak ráda velibí na poličce s jinou dekorací Smějící se. A aby nebyla tak fádní, má místo čumáčku malinkou bambulku Nevinný


Jupíí, jaro je tu ..

4. března 2013 v 10:30 Patchwork a jiné šití
Po dlouhé době asi každý z nás vyhláží jaro .. však aby ne, je krásné vystavovat tvář hřejivým paprskům.. nebo koukat, jak se začíná zelenat trávník..
A v takové době chceme rozjasnit i své domovy. A proto jsem prolezla svou krabici, ve které mám pouze odstřižky a udělala středový kulatý ubrus na stůl. Ale ani tento ubrus nezůstane u nás doma, ale pofrčí do světa .. tentokrát z Liberce až do Havlíčkova Brodu Smějící se


Hrátky s fimem ;-)

1. března 2013 v 11:27 Jiné tvoření
Čas od času vyzkouším něco nového, nebo jiné tvoření, než jen šití .. Tentokrát jsem objevila doma hromádku fima, která mi zůstala po dětském dni, kdy jsme dělali korále a děti z nich pak maminkám šperky ..

Mno, žadný extra talent nejsem, jen mi bylo líto to nechat jen tak ležet dál v krabici..